Festival Art & Tech Days otvárame v roku 2024
inšpiratívnou diskusiou: X-Utopia Debate. Predstavia sa v nej významné osobnosti z oblasti architektúry a urbanizmu: architekt Jozef Olšavský, urbanista a profesor Mitchell Joachim a špecialista na generatívny dizajn Benjamin James. Moderovať ju bude Michal Hladký.
Po diskusii si retrospektívným intermediálnym vystúpením pripomenieme a oslávime 20. výročie od založenia
Ateliéru nových médií z Katedry výtvarných umení a intermédií na Fakulte
Umení Technickej Univerzity v Košiciach.
Večer zavŕšime vystúpením slovenského multiinštrumentalistu a hudobného producenta Stroona, ktorý návštevníkom sprostredkuje fascinujúci imerzívny zážitok.
NL
holandský mediaartový umelec
SK
košický scenárista, režisér a majster zvuku
FI
vizuálna umelkyňa pracujúca s fotografiou, videoartom a inštaláciami
SK
mediálny umelec zameraný na interaktivitu, performance, audio a video a grafiku v reálnom čase
NL
Leon vytvára fyzické aj digitálne interaktívne zážitky, ktoré narúšajú spôsob, akým ľudia bežne interagujú so svojím prostredím. Nabádajú ľudí premýšľať, ako zvolené správanie v rámci herného zážitku súvisí s ich konaním mimo neho. Vo svojej práci skúmajú rozhodovanie a vzájomnú interakciu, ktorá nevychádza zo spoločenských očakávaní a kultúry, ale je výsledkom vplyvu faktorov, ako sú napr. technológie, zámer tvorcu čí vzájomné dohody.
Najnovšie sa ich práca zamerala na komunikovanie sily, ktorá spočíva v pozícii navrhovania široko rozšírených technológií, ako sú webové rozhrania alebo hry založené na polohe. Leon vystavovali na miestach ako Ars Electronica, IMPAKT a V2_ Lab.
SK
Róbert je scenárista, režisér, majster zvuku a dramaturgických koncepcií v košickom Onomatopoje štúdiu. Študoval na AKU v Banskej Bystrici a doštudoval na VŠMU v Bratislave ako filmový dokumentarista pod vedením Vlada Balca. Štúdium ukončil absolventským filmom Jonatán. Je otcom dvoch detí a festivalu dokumentárnych filmov DOCsk a autorom Almanachu slovenského dokumentárneho filmu a instagramového projektu #chodimpešo. V súčasnosti pomáha rozbiehať v košickom kine Úsmev inkluzívne filmové krúžky pre deti a tínedžerov. Je odovzdaný bežec, jazdí na longboarde a je milovníkom Knausgårda. Preferuje kontemplatívny prístup k životu a svojej práci.
FI
Anni Kinnunen (1978) je vizuálna umelkyňa, ktorej najdôležitejším nástrojom je fotografia, no pracuje aj s video artom a inštaláciami.Anni je pevne zakotvená v silnej línii fínskych umelkýň, ktoré používajú performatívne umenie v obrazoch, avšak jej fotografie nie sú autoportrétmi a nesúvisia s pseudo-dokumentárnymi autoportrétmi, ktoré sú často viditeľné v súčasnom fotografickom umení.
Za posledné dve desaťročia boli Annine diela vystavené na samostatných a skupinových výstavách v Japonsku, Číne, Rusku, Nemecku, Slovinsku, Taliansku, Islande, Dánsku, Luxembursku, USA a Kanade. Vo Fínsku sa zúčastnila na podujatiach, ako sú výstava Mladých umelcov v Kunsthalle Helsinki (2009), Bienále Severného Fínska Snowball Effect (2012, 2014, 2016) a Mänttä Art Festival (2013, 2018). Jej diela sú súčasťou zbierok Múzea umenia v Oulu a Štátnej umeleckej zbierky Fínska.
SK
AT
Ben James je generálnym riaditeľom a zakladateľom 3D generatívnej AI platformy Atlas.
Keď Ben začal s profesiou architekta, bol šokovaný obmedzenou úlohou nových technológií v procese navrhovania. Zistil, že nedostatok automatizácie znamená, že kreatívni jednotlivci trávia príliš veľa času úlohami, ktoré nie sú vhodné pre ich odbornosť.
V roku 2021 založil spoločnosť Atlas, aby rozšíril a zameral kreativitu dizajnérov s dôrazom na hry a budovanie virtuálnych svetov.
Predtým, ako získal magisterský titul z architektúry na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni, Ben vyštudoval Magna Cum Laude na Kenan-Flagler Business School na UNC a pracoval ako finančný a strategický konzultant v New Yorku a Londýne.
Jeho práce boli vystavené vo významných múzeách a galériách, napríklad v hosťujúcej škole Architectural Association v Číne, v A+D Museum v Los Angeles, v Storefront for Art & Architecture v New Yorku a na Bienále architektúry v Tallinne.