Dôležitou súčasťou festivalu Art & Tech Days sú kvalitné odborné workshopy pod vedením špičkových lektorov. Poskytujú príležitosť v úzkom kruhu preniknúť do jedinečných a obohacujúcich tém.
Lektormi workshopov budú architekt a kreatívny riaditeľ FUTURESEARCH STUDIO Jozef Olšavský, antropologička a spisovateľka Dorota Olšavská, americký architekt, urbanista a profesor Mitchell Joachim, zakladateľ Terreform ONE, rakúsky architekt so zameraním na prienik generatívneho dizajnu a nových technológií, zakladateľ spoločnosti Atlas Design - Benjamin James a
multidisciplinárna dizajnérka spájajúca AI, umenie, dizajn a technológie - Dominika Čupková.
US
oceňovaný architekt, urbanista a profesor, spoluzakladateľ Terreform ONE
AT
architekt so zameraním na prienik generatívneho dizajnu a nových technológií, zakladateľ spoločnosti Atlas
SK
interdisciplinárna dizajnérka spájajúca AI, umenie, dizajn a technológie
SK
antropologička a spisovateľka
SK
architekt a kreatívny riaditeľ FUTURESEARCH STUDIO
AT
Ben James je generálnym riaditeľom a zakladateľom 3D generatívnej AI platformy Atlas.
Keď Ben začal s profesiou architekta, bol šokovaný obmedzenou úlohou nových technológií v procese navrhovania. Zistil, že nedostatok automatizácie znamená, že kreatívni jednotlivci trávia príliš veľa času úlohami, ktoré nie sú vhodné pre ich odbornosť.
V roku 2021 založil spoločnosť Atlas, aby rozšíril a zameral kreativitu dizajnérov s dôrazom na hry a budovanie virtuálnych svetov.
Predtým, ako získal magisterský titul z architektúry na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni, Ben vyštudoval Magna Cum Laude na Kenan-Flagler Business School na UNC a pracoval ako finančný a strategický konzultant v New Yorku a Londýne.
Jeho práce boli vystavené vo významných múzeách a galériách, napríklad v hosťujúcej škole Architectural Association v Číne, v A+D Museum v Los Angeles, v Storefront for Art & Architecture v New Yorku a na Bienále architektúry v Tallinne.
USA
Mitchell je profesor architektúry na Newyorskej univerzite. Ako pedagóg pôsobil tiež na univerzitách Pratt, Columbia, Syracuse, Rensselaer, Washington (St. Louis), Cornell, Parsons a EGS. Doktorát získal na Massachusetts Institute of Technology, MAUD na Harvard University, M.Arch na Columbia University s vyznamenaním. Je členom TED Senior Fellow a získal štipendiá v rámci Safdie Architects a Martin Society for Sustainability na MIT.
Pracoval ako architekt v profesionálnych kanceláriách v LA, Massachusetts a New Yorku a je spoluzakladateľom neziskovej výskumnej skupiny pre umenie, architektúru a mestský dizajn – Terreform ONE a spolupredsedom Global Design NY. Získal mnoho ocenení vrátane Fulbrightovo štipendia, grantu NEA na umelecké projekty, ceny LafargeHolcim Acknowledgement Prize, ceny AIA New York Urban Design Merit Award, 1. miesto na International Architecture Award, Zumtobel Award for Sustainability, Architizer A+ Award, History Channel Infiniti Award for City of the Future a Time Magazine Best Invention with MIT Smart Cities.
Je spoluautorom štyroch kníh: „Super Cells: Building with Biology“ (TED Books), „Global Design” (Prestel, 2014), „XXL-XS” (Actar 2016) a „Design with Life” (Actar 2019) a “Biotech Architecture and Resilient Cities” (Biotechnologická architektúra a odolné mestá).
Tento významný architekt sa objavil tiež v mnohých článkoch: „100 ľudí, ktorí menia Ameriku“ (časopis Rolling Stone), „The Smart List: 15 ľudí, ktorým by mal budúci prezident načúvať“ /časopis Wired/, „50 pod 50 inovátorov 21. Storočia” /vydavateľstvo Images Publishing Group/ či „Budúcnosť životného prostredia” v časopise Popular Science.
Jeho dizajnérske práce boli vystavené vo múzeách a galériách po celom svete vrátane New Yorku, Londýna, Berlína, Toronta, Rotterdamu, Benátok či Prahy.
SK
SK
Dorota Olšavská je antropologička a spisovateľka. Zaujíma sa o dokumentovanie zabudnutých (hi)stories umenia a vedy, spája výskum s tvorivými prejavmi a experimentuje s médiami a metódami. Písala o práci inžinierov prevádzkujúcich SAPO, prvý počítač v Československu a vydala zbierku kybernetickej poézie na Gerrit Rietveld Academie. V súčasnosti skúma historické, kultúrne a urbanistické vrstvy hudobného undergroundu v Južnej Kórei.
Má bakalársky titul z kultúrnej antropológie na Leidenskej univerzite a magisterský titul zo sociálnej a kultúrnej antropológie na Amsterdamskej univerzite. Počas štúdia hosťovala na univerzite Sungkyunkwan v Soule (2022) a získala cenu Speckmann za najlepšiu správu z terénnej práce (2023).
SK
Jozef Olšavský, kreatívny riaditeľ FUTURESEARCH STUDIO, je vyštudovaný architekt. Svoje skúsenosti získal počas pôsobenia v ateliéri OMA (Office for Metropolitan Architecture) Rema Koolhaasa v Rotterdame a v spoločnostiach Bogle Architects a Building Designs v Londýne a Prahe. Jeho pracovná filozofia je založená na neustálom testovaní a navrhovaní v širšom kontexte. Považuje sa za otvoreného a logického mysliteľa s progresívnym prístupom.